Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Kajman z wioski Kobiernice. Mam przejechane 15762.40 kilometrów w tym 1149.69 w terenie. Wlokę się z prędkością średnią 17.10 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.



button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Kajman.bikestats.pl


free counters

Najpopularniejsze zdjęcia:



  • DST 77.76km
  • Czas 04:32
  • VAVG 17.15km/h
  • VMAX 30.00km/h
  • Podjazdy 481m
  • Sprzęt Kellys Aeron
  • Aktywność Jazda na rowerze
Uczestnicy

Goła baba w kościele

Sobota, 4 maja 2013 • dodano: 14.05.2013 | Komentarze 8


magneticlife.eu because life is magnetic

Ostatnia nasza wycieczka podczas XIII zlotu carawaningowego zapowiadała się bardzo ciekawie. Ela jak zwykle zaplanowała trasę. Celem jest perełka Piastowskiego Szlaku czyli Strzelno. Pojechał z nami jak zawsze Janusz oraz po raz pierwszy Grażyna z mężem Adamem:)

Szlak Piastowski © Kajman


Wcześniej pogoda nas nie rozpieszczała. W obawie, że umkną nam najważniejsze atrakcje Wielkopolski czyli Biskupin i Ostrów Lednicki, miejsca te byliśmy zmuszeni zwiedzić autem:(

Biskupin w całej okazałości © Kajman


Tak kiedyś mieszkano © Kajman


Archeologia eksperymentalna jest świetnie zorganizowana © Kajman


Gdy zwiedzaliśmy najwcześniejsze miejsca polskości, nasunął mi się jeden wniosek. Historia naszego kraju miała trzy punkty przełomowe. Najazd Brzetysława w 1038 roku, Objęcie przez Wazów tronu polskiego co w końcu doprowadziło do rozbiorów i odzyskanie niepodległości.

Mieszko Bolesław i Otton na Ostrowie Lednickim © Kajman


Pierwszy Polski murowany zamek © Kajman


Być może tu Mieszko się ochrzcił © Kajman


Nas zainteresował ten pierwszy moment. W 1038 roku książę czeski Brzetysław napadł na Wielkopolskę i zrównał ją z ziemią. Ludność uprowadził do Czech gdzie ją osiedlił. Skarby załadował na wozy i wywiózł a grody spalił. Jak piszą ówcześni kronikarze w katedrze gnieźnieńskiej dziki zwierz sobie legowiska zrobił.

Wszędzie powstają rekonstrukcje chat, na Ostrowie też © Kajman


Czekamy na prom © Kajman


Po tym wydarzeniu nic już nie było takie same. Gród w Grzybowie który był większy od Gniezna zatracił się w pomroce dziejów jak wiele innych grodzisk. Stolicę przeniesiono do Krakowa a Wielkopolska długo podnosiła się z ruiny. Gdy się patrzy na te miejsca nasuwają się pytania co by było gdyby...?

Dojechaliśmy do celu wycieczki © Kajman


Klasztor, kościół św Trójcy i rotunda św Prokopa w Strzelnie © Kajman


Efektem tego całego zamieszania są daty lokowania miast. W Małopolsce większość miast była lokowana w XIII wieku, w Wielkopolsce w XIV. Miasta wielkopolskie były lokowane jakby dwa razy, np Strzelno zapewne w 1234 r, ale z pewnością w 1356. Piękny opis zabytków miasta na swoim blogu wstawiła Ela:)

Wnętrze kościoła św Trójcy w Strzelnie © Kajman


Kościół w Strzelnie słynie na całym świecie z kolumn. Łącznie jest ich 7, ale najistotniejsze są dwie, rzeźbione. W całej Europie, oprócz kolumn strzelińskich, rzeźbione kolumny zachowały się tylko w Hiszpanii w Santiago de Compostela (w katedrze św. Jakuba) oraz we Włoszech, w Wenecji (w katedrze św. Marka). Ludzie z całego świata specjalnie przyjeżdżają by je zobaczyć.

Kolumna pokazująca dobro © Kajman


Kolumna pokazująca zło © Kajman


Goła baba w Kościele © Kajman


Na kolumnach łącznie umieszczono 36 postaci ludzkich, po 18 na każdej. Z prawej strony jest kolumna dobra zawierająca sprawiedliwość, wiarę, mądrość, cierpliwość, pokorę, posłuszeństwo, wstrzemięźliwość, czystość i pokój chrystusowy.

W kościele wypatrzyłem też czachę © Kajman


Czacha w całej okazałości © Kajman


Po lewej stronie jest kolumna zła. Pokazuje gniew,zabójstwo, pychę, krzywoprzysięstwo, obżarstwo, rozpustę, swawolę, bluźnierstwo i zawiść.
Tu mamy coś niesamowitego. Jako zło pokazana jest postać gołej kobiety. Nic to, że goła kobieta pokazuje zło. Szokiem jest, że taka rzeźba pojawiła się w średniowiecznym kościele. Ciekawe na co wierni podczas mszy się gapili?

Parking rowerowy pod rotundą © Kajman


Klasztor z tyłu © Kajman


Rotunda św Prokopa © Kajman


Obok Klasztoru znajduje się Rotunda św Prokopa. To największa w Polsce rotunda romańska. Robi wrażenie gdy oglądamy ją z zewnątrz, jeszcze większe gdy wejdziemy do środka. To miejsce, które trzeba zobaczyć:)

Wnętrze rotundy © Kajman


Jakieś duchy? © Kajman


Tutaj też jest krzyż z czachą, kto go wypatrzy? © Kajman


Wybierany się na rynek w Strzelnie. Jesteśmy głodni a tu wszystkie knajpy zamknięte! Trzeba zjeść bułę ze sklepu i wracać na camping.
To był bardzo udany długi weekend. Praktycznie widzieliśmy wszystkie nasze kategorie zwiedzeniowe od kościołów drewnianych, były zamki, były pałace, nawet czacha się trafiła:)
Zostało jednak sporo do zobaczenie, pewnie jeszcze kiedyś wrócimy do Wielkopolski:)

Restauracja na wolnym powietrzu © Kajman





Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa obser
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]

Komentarze
Kajman
| 10:54 piątek, 7 czerwca 2013 | linkuj Szanowny gościu
Nie ma obowiązku zaglądania. Jeżeli treści tu zamieszczane powodują twoją frustrację lub uświadamiają ci, że tryb życia biesiadno kanapowy, który zapewne prowadzisz nie jest tu prezentowany, zaglądanie może być wręcz szkodliwe. Skontaktuj się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą:)
Gość | 18:51 czwartek, 6 czerwca 2013 | linkuj cienizna i totalne dno ten blog
shem
| 16:38 niedziela, 19 maja 2013 | linkuj Ciekawe mieli wtedy podejście. Goła baba to zło i nie należy jej oglądać, uwiecznijmy to...
marcingt
| 20:31 środa, 15 maja 2013 | linkuj Przez ten pobyt widzę że zwiedziliście wiele miejsc w których sam jeszcze rowerem nie zawitałem (chociażby Strzelno). O rotundzie w Strzelnie wiedziałem, ale nie miałem pojęcia że jest tam też kościół z tak bogato zdobionym kolumnami wnętrzem.
surf-removed
| 17:52 środa, 15 maja 2013 | linkuj Piękny kościół. Strzelno to kanon architektury polskiej, ale niestety jeszcze tam nie dotarłem.
Nefre
| 18:00 wtorek, 14 maja 2013 | linkuj Tytuł mnie bardzo zaciekawił:))))) Przeczytałam od deski do deski - hihi- masz oko
benasek
| 16:21 wtorek, 14 maja 2013 | linkuj Te figury wojowników to zapewne dzieła pana Juliana Bossa Gosławskiego, którego kiedyś poznałem i przedstawiłem na BS.
W znajome strony Was widzę wywiało...